Schizofrenicy są niebezpieczne?

Wyspa tajemnic, Fight club, połysk, Czarny łabędź … w kinie, schizofrenicy Schizofrenicy są niebezpieczne?(prawie) zawsze niebezpieczne szaleńców. Ale o „prawdziwym życiu”? Czy warto bać się schizofrenia? Postaramy się podsumować z Antoine Spath, psycholog w Paryżu.

Schizofrenia to choroba, która niesie w sobie wiele mądrości. Do wspólnego wyimaginowanego, schizofrenik-jest to nieco dziwny człowiek, który ma kilka osobowości, które „słyszy głosy w głowie” i zachowuje się jak szalony … to łatwo sobie wyobrazić pod maską ‚seryjny morderca: boimy się go.

Muszę powiedzieć, że w grze fantasy, film nam nie pomoże. W lśniącej , Jack Nicholson (chłodzenie) próbuje zabić żonę i syna, pchnął go halucynacje. W Czarny łabędź , piękne baleriny (Natalie Portman) zamienia się w okrutnego i niepokojące istoty. W świetnej „psychozy” Alfreda Hitchcocka Norman Bates schizofrenik seryjny morderca szczególnie przerażające. I nie mówimy nawet o Wyspa przeklętych …

„W prawdziwym życiu, schizofrenicy nie są bardziej niebezpieczne, niż ty i ja”, – powiedział Antoine Spath, psycholog w Paryżu. Oczywiście, niektórzy mordercy nie schizofrenik, jak i inne cukrzycowych: to jest naprawdę powód, piętnować wszystkich chorych? „

Schizofrenii, a (bardzo) powszechna chorobaSchizofrenii, a (bardzo) powszechna choroba

Niewiarygodne, ale prawdziwe: we Francji, około 2% dorosłych cierpi od schizofreni. Taka patologia mózgu (naukowcy wykazały, że jest to „wada” w połączenia neuronowe, że zakłóca cyrkulację mediatorów) występuje zwykle między 18 i 20 lat, w post-okresie dojrzewania.

Dziewczyny postrzegają jako chłopców, niezależnie od kultury lub społeczno-ekonomicznych poziomach. Na całym świecie, schizofrenia dwa razy częściej, jak choroba Alzheimera i 5 razy częściej, niż stwardnienie rozsiane … „można określić jako dezorganizacja życia psychicznego” – podsumowuje Anthony Spath.

Faktycznie, nie ma „jednego” schizofrenia, ale „schizofrenia„: każdy przypadek jest inny, a choroba może być bardziej lub mniej poważne. Człowiek ze schizofrenią może:

  • Oni cierpią omamów wzrokowych (słynne „wizji”), słuchowe (nie koniecznie głosów: może „po prostu” być szumy), dotykowe („rzekomy ból” na przykład) lub nawet zapachowych.
  • Spada z powrotem na siebie i ma trudności w nawiązywaniu kontaktów z otaczającymi ją ludźmi
  • Upewnij się, że niektórzy ludzie chcą zaszkodzić mu / jej i czuję stałą niepewność
  • Czuję, że ktoś jeszcze jest „misja”, aby osiągnąć.

„Naprawdę musimy zapomnieć ten obraz Epinal шизофреника zupełnie nie nadaje się do społeczeństwa” – wyjaśnia Anthony Spath. Oczywiście czasami choroba jest bardzo wyłączyć i już nie może prowadzić „normalne” życie. Ale w większości przypadków, schizofrenik człowiek może nadal pracować, dbać o rodzinę … w końcu to choroba, jak każda inna. „

Schizofrenicy są niebezpieczne?

Odpowiedź psychologa bardzo wyraźnie: „schizofrenia nie czyni człowieka bardziej niebezpieczny! „. Ponadto, według statystyk, mniej niż 1% przestępstw we Francji popełniają osoby cierpiące na poważne problemy zdrowia psychicznego. To sprawia, że myślisz !Schizofrenicy są niebezpieczne?

W skrajnym przypadku wystąpienia uczucia niepewności i / lub paranoja może prowadzić do przemocy, zazwyczaj skierowane przeciwko pacjenta. Na szczęście, leczenie farmakologiczne (leki przeciwpsychotyczne, które stają się coraz bardziej skuteczne) i nowych metod terapii (terapia rodzinna, na przykład) teraz pozwalają lepiej żyją te delikatne faz …

Schizofrenicy są szczególnie niebezpieczne dla siebie” – mówi Anthony Spath. Naprawdę, ryzyko samobójstwa jest bardzo wysoki: oceń statystyki, że 10% do 15% pacjentów popełnić samobójstwo, zwłaszcza w ciągu pierwszych lat choroby. Połowa pacjentów będzie zrobić przynajmniej jedną próbę samobójstwa w ciągu życia.

Dzięki Антуану Spath , psycholog w Paryżu.

Źródła: Ry: Psycom

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *